На първо място трябва да кажем, че акарите са толкова дребни, че не могат да бъдат видяни с просто око. Размерът им е между 0.1 и 0.5 мм, а това, че не ги виждаме ни кара да си мислим, че ги няма в нашия дом.
Основната среда за обитаване на акарите е прахта и влагата, която извличат от дишането, потта и слюнката на човека, за това най-харесваното от тях място е леглото. Веднъж попаднали на матрак или дамаска на мебели, те започват незабавно да се размножават. Хранят се основно с мъртви кожни клетки, а от човек пада средно по 1,5 g мъртва кожа на ден, което е напълно достатъчно за изхранването на около един милион акара.
Опасността, които крият тези микроорганизми не е в самото ухапване, а в екскрементите им, които предизвикват алергични реакции у хората. Най-застрашени са малките деца и хора с повишена чувствителност към подобни дразнители. Едни от най-честите болести причинени от акари са конюнктивит, астма, дерматит, алергия.
Тъй като е почти невъзможно да поддържаме абсолютно стерилна среда вкъщи, то поне можем до сведем до минимум размножаването на акарите у дома. Освен обичайните методи за почистване е добре и да заменим с нови всички стари възглавници и матраци, които вероятно са дом на множество акари.
Препоръчваме дамаската на матрака да бъде антиалергична, с което още повече се намалява вероятността от поява на алергия. Честото проветряване също е помощник в борбата срещу тези микро-вредители.
Представяме ви и рецепта с продукти, които могат да се намерят във всяко домакинство и с които можете качествено да почистите матрака си:
Смесете двете съставки добре, след което внимателно (през сито) поръсете матрака. Изчакайте около час и оберете сместа с прахосмукачка. Содата за хляб поглъща прахта, влагата и миризмите. А лавандуловото етерично масло има антимикробен ефект и спомага за контрола над акарите. Възглавниците могат да бъдат обработени по същия начин.
Представяме ви режимa за сън на 10 успешни известни личности.
прочети ощеКои са най-често срещаните митове свързани с матраците? Научете важна информация, която ще ви помогне да избирате правилно и използвате оптимално вашия матрак.
прочети ощеПролетната умора се дължи на промяна в съотношението между тъмната и светлата част на денонощието и връзката им с хормоналния баланс.
прочети ощеТемпературата в стаята, в която спим влияе върху качеството и продължителността на съня.
прочети още