Коя е най-подходящата температура за добър сън?
Според множество проведени проучвания, най-оптималната температура в стаята за сън е по-ниската такава, а именно между 16° и 20°. Четири от пет човека казват, че спят по-добре и са по-отпочинали, когато са спали в по-прохладно помещение.
Цикълът на сън се регулира от циркадния ритъм. Той се основава на светло-тъмния цикъл на слънцето и се контролира от част от мозъка, наречена супрахиазматично ядро, разположено в хипоталамуса. Този “биологичен часовник” получава сигнали от редица фактори от околната среда - от количеството излагане на светлина до упражненията и температурата.
Основния начин, по който тялото се охлажда за сън е с процес наречен вазодилатация (разширяване на кръвоносните съдове) - циркадният часовник изпраща сигнал за увеличане на притока на кръв към крайниците. Именно заради това повечето хора имат топли ръце и крака преди сън, а хората, които имат хронично студени крайници най-вероятно страдат от безсъние, поради нарушаването на този процес.
Прекалено топлата стая може да попречи на способностите на тялото за терморегулация и да причини умора. Често човек, който е уморен чувства психическа и физическа умора, но не може да заспи.
Телесната температура влияе не само на настъпването на съня, но и на качеството му и времето прекарано в различните етапи от него. По-високата телесна температура в центъра на тялото е свързана с намаляване на възстановителния дълбок сън и съответно качеството на съня.
По същия начин разликата между температурата в центъра на тялото и на крайниците показва, че тялото не изпраща ефективно топлина от центъра и е свързана с намалена ефективност на съня и по-голяма вероятност за събуждане след заспиване.
По-ниската температура в помещението помага за понижаването на температурата на тялото, което пък от своя страна води до сънливост. Спадът на телесната температура започва около два часа преди да заспите, съвпадайки с отделянето на хормона на съня - мелатонин. По време на сън телесната температура продължава да спада, достигайки най-ниска точка рано сутринта, а след това постепенно се затопля с напредването на сутринта.
Сънят в по-прохладно помещение има многобройни ползи:
Най-подходящата температура за сън на бебетата е с един-два градуса над тази за възрастни. Тъй като телата им все още се развиват, те са по-чувствителни към промените в околната температура.
Ето и няколко предложения, с които може да оптимизирате температурата в помещението, в което спите:
Представяме ви режимa за сън на 10 успешни известни личности.
прочети ощеКои са най-често срещаните митове свързани с матраците? Научете важна информация, която ще ви помогне да избирате правилно и използвате оптимално вашия матрак.
прочети ощеПролетната умора се дължи на промяна в съотношението между тъмната и светлата част на денонощието и връзката им с хормоналния баланс.
прочети още